Zavirované rozhovory - Zdeněk Janků (jednatel SDH a člen výjezdové jednotky hasičů)

16.03.2020

Členové Sdružení dobrovolných hasičů ve Velké nad Veličkou měli v letošním roce oslavit 140 let své existence. Jsou nejstarším spolkem ve Velké. Naplánované oslavy již museli zrušit a přesunuli je na rok 2021. Jak ještě dále zasáhla epidemie do života dobrovolných hasičů a výjezdové jednotky hasičů ve Velké nám řekl Zdeněk Janků

V letošním roce jste měli oslavit 140 let existence Sdružení dobrovolných hasičů. Oslavy jsou zrušeny. Proč jste přistoupili k jejich přesunutí až na rok 2021? Kterých dalších akcí, které jste pro letošní rok plánovali, se ještě současná epidemie dotkne.

Oslavy 140 let od založení našeho sboru jsme plánovali na poslední červnový víkend, hlavní část oslav se měla konat v neděli 28.6.2020 na Velickém náměstí. Oslavy jsme pojali "moderním" způsobem a v rámci oslav jsme chtěli představit celý současný Integrovaný záchranný systém (IZS), jehož součástí je i naše výjezdová jednotka. Byl naplánovaný celodenní program, v rámci kterého měly proběhnout ukázky zásahu hasičů u dopravní nehody, ukázky výškové techniky a práce ve výškách. Také měly proběhnout ukázky zásahu Policie ČR proti nebezpečnému pachateli tzv. prvosledovou hlídkou. Pro milovníky zvířat byla připravena ukázka práce psovodů a jejich svěřenců. Probíhalo i jednání se ZZS JmK o přistavení vozidla zdravotnické záchranné služby a možnosti provedení ukázek práce záchranářů. Dále byla v plánu hasičská výstava nejen z historie našeho sboru a ukázky současné i historické techniky. Akce takového rozsahu vyžaduje dlouhodobé plánování (v některých případech i rok dopředu) a obrovské logistické zabezpečení, které v současné době bohužel není realizovatelné. Dále je potřeba si uvědomit, že všichni, které jsem jmenoval, jsou součástí IZS a v současné době se podílí na opatřeních a boji proti epidemii. Až tyto opatření skončí, budou potřebovat dlouhou a zaslouženou dovolenou, kterou jim také chceme dopřát. Z toho důvodu jsme přistoupili k přesunutí oslav až na rok 2021, kdy snad už na oslavách představíme i naše nové zásahové vozidlo (cisternu - náhradu za současnou CAS 32 T-148) o jehož pořízení už téměř rok jednáme.

Co se týká akcí, které jsme museli zrušit, byla to především halová soutěž mladých hasičů Velická hala 2020, kterou jsme měli již připravenou a rušili jsme ji 4 dny před jejím konáním. Je to největší a nejnákladnější akce kterou jsme museli kdy zrušit. Jedná se o jednu z největších soutěží svého druhu na Jižní Moravě a letos bylo přihlášeno celkem 56 družstev z ČR a Slovenska. Také se nebude konat soutěž TFA "Železný hasič Velká nad Veličkou" která měla proběhnout začátkem června. Pro obě akce hledáme nový termín. Naopak stále počítáme s konáním tradiční soutěže v požárním útoku 30.8.2020 na Velickém náměstí.

Jak epidemie koronaviru COVID - 19 ovlivnila fungování výjezdové jednotky ve Velké. Platí pro současnou situaci nějaké zvláštní pravidla.

Epidemie ovlivňuje fungování jednotky velmi výrazně. Jednak tím, že byly zrušeny všechny výcviky, školení a kurzy. Na některé specializované kurzy se čeká i rok a jejich zrušení je výrazným zásahem do chodu jednotky.

Samotné fungování jednotky, bylo ovlivněno především pokyny, které nám ukládá náš nadřízený orgán, kterým je Hasičský záchranný sbor. Ze všeho nejdůležitější je zachování akceschopnosti jednotky, která je v současnosti rozdělena na dvě výjezdové skupiny, které se střídají ve 24-hodinových službách. Členové těchto skupin by mimo jiné, měli i omezit vzájemný kontakt mezi sebou, tak aby se minimalizovalo riziko případné nákazy. Samozřejmostí je také výrazné omezení vstupu osob na hasičskou zbrojnici a spousta dalších pravidel, které je třeba dodržovat.

Důležité je dodat, že naše jednotka je i za současného stavu plně akceschopná a připravená k plnění svých úkolů.

Máte nějaké zvláštní pravidla pro případ hasičského zásahu u osob, které by byly nakaženy koronavirem, nebo byly umístěni v karanténě. Jak byste postupovali, pokud byste se při zásahu s někým nakaženým prokazatelně setkali.

Pravidel je spousta, bylo by asi zbytečné a zdlouhavé je tady dopodrobna popisovat. Základem je dodržování přísných hygienických pravidel a nošení roušky i při jakémkoliv zásahu. Po zásahu je nutná důkladná dezinfekce veškerého použitého vybavení. Nedílnou součástí vybavení každého hasiče jsou rouška, gumové rukavice a dezinfekce. Důležité je také používat obličejový štít, který je integrovaný v každé moderní hasičské přilbě. Pokud by došlo ke kontaktu s nakaženým člověkem, záleželo by především na typu kontaktu s dotyčnou osobou. Obecně nejhorší variantou kontaktu je poskytování první pomoci, navíc za zhoršených podmínek, např. u požáru. V tu chvíli pak musí dotyčný, případně celá výjezdová skupina bezpodmínečně do přísné karantény a na testy.

Přemýšlíte při výjezdech nad tím, k jakému zásahu jedete, jestli tam nemůže být někdo nakažený, jestli se sami nemůžete nakazit.

Samozřejmě, tomu se nejde vyhnout. Je velký rozdíl jestli se vyjíždí ke stromu spadlému přes silnici, nebo k požáru domu, kde se zpravidla pohybuje hodně lidí. Při výjezdu je třeba se více soustředit a myslet na použití ochranných prostředků - rouška, gumové rukavice, obličejový štít. Při samotném zásahu už pak jde přemýšlení o možnosti nákazy stranou a hasič se musí soustředit na svou práci.

Podílejí se členové výjezdové jednotky nebo SDH nějakým organizovaným způsobem na boji proti epidemii.

Vzhledem k tomu, že jsme součástí Integrovaného záchranného systému, je pro nás prvořadé zabezpečení plnění úkolů, které nám z toho vyplývají. K opatřením v souvislosti s epidemií nás může povolat i HZS a pak musíme mít kapacity, abychom i přes odvolání části našich členů k jiné činnosti, zabezpečili požární ochranu v naší obci a okolí. Spolupracujeme i s krizovým štábem obce a obecním úřadem.

Považujete opatření přijatá Vládou ČR v souvislosti s epidemií koronaviru COVID - 19 za adekvátní.

To nepřísluší hodnotit mě, ani nikomu jinému z našeho sboru. Navíc s něčím podobným u nás a asi ani ve světě, nemá nikdo žádné zkušenosti. Zda jsou tyto opatření dobré ukáže až čas. Každopádně věříme, že vláda dělá vše, co je v jejich silách a snaží se co nejvíce eliminovat dopady epidemie. Bez ohledu na opatření vlády, je na každém z nás, abychom k této situaci přistoupili zodpovědně a mohl si každý sám za sebe říct, že podle možností udělal a dělá maximum.

Jak vnímáte současnou atmosféru ve Velké, jaká je nálada mezi lidmi.

V tuto chvíli jako velmi dobrou. Ukázalo se velké a dobré srdce Veličanů. Jak při šití roušek, které se šily na KD a rozdávaly zadarmo (což není zdaleka všude pravidlem), tak např. i v nabídce pomoci seniorům od FS Velička. Také pozitivně vnímáme, že lidé nepodlehli panice a jsou ochotni si pomáhat i jako jednotlivci navzájem mezi sebou. Všem je potřeba poděkovat za jejich zodpovědný přístup.

Co byste vzkázal lidem ve Velké v této nelehké době.

Vím, že to bude znít jako předvolební heslo nějaké politické strany (případná podobnost je opravdu čistě náhodná), ale za Velické hasiče bych lidem vzkázal: "Držte se, spolu to zvládneme! Nebude to lehké, ale zvládneme to a bude líp!"