Zavirované rozhovory - Renata Hodonská (Charita Veselí nad Moravou)
V Domě s pečovatelskou službou ve Velké nad Veličkou vykonávají každý den svou činnost pracovnice Charity Veselí nad Moravou, na nichž jsou závislé desítky občanů nejen ve Velké nad Veličkou. Jedná se obvykle o starší lidi, pro které je současná epidemie koronaviru COVID - 19 nejnebezpečnější. Na to, jak se současný stav promítl do činnosti Charity Veselí nad Moravou jsem se zeptal Renaty Hodonské.
Jak se probíhající epidemie koronaviru COVID-19 promítla do vaší činnosti. Museli jste nějakým způsobem omezit svou činnost?
Charita Veselí nad Moravou i při současném stavu nouze vyvolaném epidemií SARS-CoV-2 poskytuje péči těm nejpotřebnějším. Ani naší organizaci se ale nevyhnula opatření, která mají chránit klienty našich služeb, kterými jsou především senioři, lidi nemocní, společensky znevýhodnění, ale i naše pracovníky a veřejnost. Z nařízení vlády jsme dočasně uzavřeli nebo omezili provoz některých našich služeb. Byl uzavřen denní stacionář Toník a Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Anička. Občanská poradna dočasně převedla svůj provoz na bezkontaktní, poradkyně poskytuje konzultace telefonicky a emailem. Pro veřejnost je dočasně uzavřena i pokladna, místo hotovostních plateb jsme přistoupili k bezhotovostnímu styku. Domácí zdravotní péče, pečovatelská služba, půjčovna pomůcek i péče o lidi bez domova jsou poskytovány bez omezení.
Jaké opatření jste museli přijmout v souvislosti s minimalizací rizika nákazy vás, ale i vašich klientů?
V naší organizaci jsme postupně zpřísnili již existující hygienická nařízení a doporučení, případně zavedli nové. Stejně tak při péči a kontaktu s uživateli. Všichni pracovníci jsou opatřeni ochrannými rouškami, rukavicemi, desinfekcí. Prostory našich zařízení důsledně čistíme a desinfikujeme a dbáme na nařízení k minimalizaci mezilidských kontaktů na našich pracovištích. Také naši uživatelé a rodinní příslušníci používají při návštěvách našich pracovníků ochranné roušky.
Zvýšil se vám v souvislosti s epidemií počet klientů, kterým poskytuje služby? Museli jste v souvislosti s epidemií rozšířit nabídku svých služeb?
Velký nárůst klientů jsme prozatím nezaznamenali. Mimořádně jsme rozšířili naši nabídku o službu rozvozu obědů i těm lidem, kteří jinak našich služeb nevyužívají.
Chápou lidé, ke kterým docházíte, vážnost situace a význam opatření, které jsou v důsledku epidemie přijímány?
Myslíme si, že naši uživatelé i jejich rodinní příslušníci vážnost situace chápou. Jsou zodpovědní. Dostaly pokyny jak se mají zachovat v případě karantény v rodině, nebo pokud by se objevily příznaky COVID-19.
Jsou starší lidé dostatečně informováni o opatřeních, které jsou v souvislosti s epidemií přijímány? Odkud obvykle tyto informace čerpají?
Všechny klienty i jejich rodinné příslušníky jsme písemně informovali o bezpečnostních opatřeních při výskytu COVID-19 a jejich nezbytné spolupráci s našimi pracovníky.
Jste vy a vaši klienti dostatečně vybaveni ochrannými pomůckami pro přímý kontakt s lidmi? Odkud jste tyto ochranné pomůcky získali?
Z počátku jsme se, tak jako asi všude jinde, potýkali s nedostatkem ochranných pomůcek, i když nutno říci, že naši pracovníci používali ochranné rukavice při každém kontaktu s uživateli již před pandemií. Roušky si nejprve šili naši pracovníci sami, postupně jsme dostali další od ochotných dárců a dobrovolníků. Další ochranné pomůcky (dezinfekce, rukavice, respirátory, jednorázové roušky, ochranné štíty) jsme obdrželi a budeme nadále dostávat např. z Jihomoravského kraje nebo města Veselí nad Moravou. I přes to však musíme ochranné pomůcky průběžně nakupovat, abychom mohli chránit pracovníky i naše uživatele po celou dobu trvání pandemie.
Jsou jednotlivé pečovatelky instruovány o tom, jak postupovat, pokud mají u klienta podezření na nákazu koronavirem COVID 19?
Ano, pracovníci byli seznámeni s postupem, který mají dodržet v takovéto situaci.
Máte připravený krizový plán pro případ, že by se některá z pečovatelek nakazila koronavirem COVID-19?
V naší organizaci byl vytvořen krizový plán, v případě nákazy některého z pracovníků bude uzavřeno dané středisko a péči o uživatele zajistí pečovatelky z jiných středisek
Má současná situace dopad i do financování vaší služby? Vznikají vám v souvislosti s epidemií zvýšené náklady na vaši činnost?
Zvýšené náklady nám vznikají v souvislosti s nákupem ochranných pomůcek a desinfekcí. Jsou to mimořádné náklady, se kterými jsme v našem rozpočtu nepočítali. Vypadli nám také některé příjmy ze služeb, které jsme museli uzavřít, např. příjmy od klientů stacionáře při jeho uzavření klesly na nulu. V ošetřovatelské službě vypuštěním některých zdravotních úkonů jako např. rehabilitace, poklesly příjmy od pojišťoven.
Co vnímáte jako největší problém související s probíhající epidemií?
Problém je epidemie jako taková, ale ještě horší je šíření paniky a informací, které nejsou kolikrát ani ověřené. Tyto informace vyvolávají následně stres a nervozitu, která k ničemu dobrému nepřispívá. Obtížné je také najít rovnováhu mezi ochranou zdraví a mírou restrikcí při provozu nejen sociálních a zdravotních služeb, ale také prakticky všech oblastí našeho života.
Jsou opatření přijatá v České republice v důsledku epidemie z vašeho pohledu adekvátní?
Opatření jsou v dané situaci adekvátní. Problém však nastává při jejich nerespektování, i když je jasné, že není jednoduché je dodržovat. Je důležité si uvědomit, že máme odpovědnost jeden za druhého.
Jaký očekáváte další vývoj situace ohledně probíhající epidemie z pohledu své profese?
Předpokládáme, že situace bude trvat delší dobu a v rámci možností jsme na ni připraveni.
Máte strach z nákazy koronavirem COVID-19? Jak vy osobně vnímáte současnou situaci?
Strach asi není to správné slovo, určité obavy tu jistě jsou. Velmi záleží na postoji každého z nás, na naší zodpovědnosti jednoho k druhému, dodržování opatření. Současná situace vede také k zamyšlení nad tím, co je v životě opravdu důležité.
Co byste vzkázala lidem ve Velké v této nelehké době?
Vzkázala bych jim, aby si i v této pro všechny nelehké době zachovali pokoj a naději a nepropadali strachu, zoufalství a chránili sebe a své blízké.