Zavirované rozhovory - MUDr. František Dvorský (praktický lékař)

15.03.2020

V boji s epidemií koronaviru COVID-19 jsou lékaři jednou z nejohroženějších skupin, protože jsou to právě oni, kdo přichází do přímého kontaktu s nakaženými pacienty. Netýká se to pouze specializovaných pracovišť v nemocnicích, ale i běžných praktických lékařů, ke kterým obvykle přicházejí pacienti pociťující zdravotní potíže. Od vypuknutí epidemie se v celé České republice řeší akutní nedostatek ochranných pomůcek a dezinfekce. Sdružení praktických lékařů ČR dokonce vydalo doporučení, aby praktičtí lékaři, kteří nemají dostatek ochranných pomůcek zavřeli své ordinace. O životě praktického lékaře ve Velké jsme se bavili s MUDr. Františkem Dvorským

Uvažoval jste o tom, že byste v důsledku epidemie uzavřel svou ordinaci?

Ne

Jakým způsobem se současná epidemie dotkla činnosti Vaší ordinace?

Odložením a omezením preventivních a administrativních činností, Rozsah ordinačních hodin prakticky beze změny, jen jsme omezili kontakt s pacienty a snažíme se ordinovat distančně (telefon, emaily).

Jaké opatření jste musel přijmout, abyste minimalizoval riziko nákazy v ordinaci Vás a Vašich pacientů?

Zvýšenou hygienou, omezením přímého kontaktu a používáním ochranných pomůcek.

Máte stanovený postup, pokud Vám do orientace přijde pacient, u kterého je podezření na nákazu koronavirem?

Teoreticky by takový pacient neměl přijít. Prakticky každý pacient je pro nás potenciálně nakažený, a tak se k němu musíme chovat.

Jsou Veličani v dnešních dnech ukáznění pacienti, respektují opatření, které jste v důsledku šíření nákazy učinil?

Většinou ano, ale najdou se i nezodpovědní, ale je jich minimum.

Máte dostatek ochranných pomůcek? Jakým způsobem byla Vaše ordinace ochrannými prostředky předzásobena a jaké ochranné pomůcky jste obdržel po začátku epidemie?

Ochranných pomůcek je stále nedostatek. Nějaké pomůcky jsme měli v zásobě z minulosti, ale zásoby se rychle vyčerpaly. Pomůcky, které nám byly dodány jsou v minimálním rozsahu, stačí jen na několik dní. Jedná se vlastně jen o roušky a respirátory. Pláště, štíty... chybí úplně. Postupně se některé objevují v nabídce, ale ceny jsou přemrštěné běžně 10* až 20*.

Změnil se způsob Vaší práce po začátku epidemie?

Zvýšená hygiena, používání ochranných pomůcek a minimalizace kontaktu s pacientem.

V České republice byla vyhlášeno plošná karanténa a zavedena povinnost nosit na veřejnosti ochranu cest dýchacích. Jsou tyto opatření dle Vás adekvátní současné situaci.

Myslím, že ano, přestože světová zdravotnická organizace nošení roušek neschvaluje, myslím si, že v šíření kapénkové infekce má opodstatnění. (pozn. rozhovor vznikl před změnou stanoviska WHO)

V současných dnech je na jižní Moravě testována tzv. "chytrá karanténa". Může být tento způsob boje proti koronaviru úspěšný a nahradit stávající plošnou karanténu?

Stávající plošnou karanténu nenahradí, ale může odhalit bezpříznakové jedince a zamezit dalšímu šíření. Může odhalit také další tajemství, které ještě v naší populaci o tomto viru neznáme.

Jaké opatření jsou podle Vás v současné situaci nejeefektivnější?

Nejefektivnější je omezení kontaktů mezi osobami a zvýšená hygiena především rukou.

Jaký očekáváte další vývoj ohledně nákazy koronavirem COVID - 19?

Doufám, že šíření se postupně zmírní a jeho nakažlivost se sníží a budeme se moci vrátit k běžnému životu. Zatím je to ale ještě běh na dlouhou trať.

Máte strach z nákazy koronavirem COVID-19?

Strach ne, ale jisté obavy ano.

Co byste vzkázal lidem ve Velké v této nelehké době?

Aby omezili na minimum kontakt s okolím a dodržovali hygienu. Byli ohleduplní vůči sobě a byli pozitivně naladěni, že se vše v dobré obrátí.