"Německé baráky"
"Německé baráky"
16.3.1939 podepsal Adolf Hitler třináct článků o protektorátu Čechy a Morava, která náleží od tohoto okamžiku k území velkoněmecké říše. Velká se od tohoto okamžiku ocitla na hranicích protektorátu Čechy a Morava a Slovenského státu, který byl vyhlášen 14.3.1939.
Bezprostředně po vyhlášení protektorátu byl ve Velké zřízen celní úřad, který obsadili říšští celníci a hlídali silnici vedoucí k Vrbovcům a na vlakové nádraží. S postupem času říšských celníků přibývalo a tak zde bylo zřízeno okresní celní komisařství (Bezirkszollkommisariat) a pro tento účel byl Němci postaven polodřevěný barák s několika místnostmi - na místě kde dnes stojí sportovní hala. Celní úřad zde sídlil až do dubna 1945. Německých celníků bylo ve Velké a okolí cca 150 - 200.
Dramatický osud zažila rovněž protější budova určená původně k ubytování ředitele místní školy, v níž v dnešních dnech sídlí Základní umělecká škola. Zde za války sídlila státní tajná policie (Geheimstaatspolizei), známější pod zkratkou Ge - sta - po. Ve Velké sídlila 3 - 4 členná skupina této neblaze proslulé jednotky. Sklepu pod budovou se využívalo jako dočasného vězení, než byl zadržený převezen do Uherského Hradiště nebo do Zlína. O tom jak bylo se zadrženými zacházeno a jaký osud je čekal svědčí také to, že se zde dva vězni oběsili a jeden byl při výsleších ubyt. Ani jeden z nich nepocházel z Horňácka.